Faculty & Administration Directory

For School Year 2022-2023

Our directory is currently being updated for the coming School year. Thank you for your patience!

Arielle Anema
Arielle Anema
Development Manager
Sarah Anfora
Sarah Anfora
Third Grade Co-Teacher
Jennifer Barba
Jennifer Barba
Director of Parent Engagement and Communications
Wendy Bassin
Wendy Bassin
Literacy Teacher, Grades 5-6
April Bell-Martha
April Bell-Martha
French Teacher, Grades 4-8
Mona Boewe
Mona Boewe
Fourth Grade Co-Teacher
After-School Program Coordinator
Erin Brown
Erin Brown
First Grade Co-Teacher
Mohamid Browne
Mohamid Browne
Nursery 4s Teaching Fellow
Joan Burr
Joan Burr
Communications Coordinator
Liz Colleran
Liz Colleran
Math Teacher, Grades 5-8
Math Coach, Grades 3-4
Brenda Colvin
Brenda Colvin
Sports Teacher and Coach, Grades 5-8
Karen Delavan
Karen Delavan
Music Accompanist
Piano Teacher (private lessons)
Nicole Engelke
Nicole Engelke
Associate Head of School
Director of Upper School
Suzanne Glatt
Suzanne Glatt
Director of Development
James Glossman
James Glossman
Director of Drama
Mike Goldfarb
Michael Goldfarb
JrH Assistant to the Director of Upper School
English Teacher, Grades 7-8
Gr 8 Lead Advisor
Megan Dunphy Gottlieb
Megan Dunphy Gottlieb
Science Teacher, Grades N-4
Sustainability Coordinator
Madame Greenberg
Madame Greenberg
French Teacher, Grades N-3
Karen Han
Karen Han
Second Grade Co-Teacher
Jessica Howe
Jessica Howe
Lower School Learning & Curriculum Specialist
Kathy Ike
Kathy Ike
Admissions Assistant
Emi Ithen
Emi Ithen
Director of Enrollment Management
Ke Kim
Ke Kim
Nursery 4s Co-Teacher
Bill Linn
Bill Linn
Security Manager
Katherine Marantz
Katherine Marantz
Kindergarten and First Grade Math and
Literacy Support Teacher
Megan Martin
Megan Martin
Third Grade Co-Teacher
Alisha Martinez
Alisha Martinez
Executive Assistant/Placement Coordinator
Danyel Mayers
Danyel Mayers
Kindergarten Co-Teacher
Emma McCabe
Emma McCabe
School Counselor
Valerie McEntee
Valerie McEntee
Sixth Grade Teacher
Matthew McGowan
Matthew McGowan
Educational Technology Specialist
Daquan Mickens
Daquan Mickens
History Teacher, Grades 7-8
Gr 7 Lead Advisor
Milan Milinkovic
Milan Milinkovic
Director of Orchestra
Music Theory Teacher
Violin Teacher (private lessons)
Gloria Monteiro
Gloria Monteiro
Office Coordinator
Elena Morataya
Elena Morataya
Spanish Teacher, Grade 3-6
Brigitte Moreno
Brigitte Moreno
Fifth Grade Teacher
Haruka Mori
Haruka Mori
Director of Lower School
Mikki Murphy
Mikki Murphy
Director of Diversity, Equity, and Community
High School Placement Advisor
Christopher Murphy
Christopher Murphy
Woodshop/Design Thinking Teacher
Peter Ncanywa
Peter Ncanywa
Boys Choir Teacher
Lower School Music Teacher
Voice Teacher (private lessons)
Roberto Olazagasti
Roberto Olazagasti
Art Integration Specialist
Michael Pollak
Director of Athletics
Sports Coach
Brittany Rosenberg
Lower School Learning Specialist
Daniel Sadowsky
Daniel Sadowsky
Fourth Grade Co-Teacher
Minnie Saladin
Minnie Saladin
Director of Finance and Operations
Jennifer Semioli
Jennifer Semioli
Sports Teacher and
Athletics Coach
Amy Striem
Amy Striem
First Grade Co-Teacher
Nina Sze
Nina Sze
Math Teacher, Grades 5-8
Keirah Tompkins
Keirah Tompkins
Nursery 3s Teacher
Amy Tomsey
Amy Tomsey
Upper School Learning Specialist
Alison Ullrich
Alison Ullrich
Nursery 4s Co-Teacher
Melissa Vazquez
Melissa Vazquez
Middle School Assistant to the Director
of Upper School
Math Teacher, Grades 5-8
Erasmia Voukelatos
Erasmia Voukelatos
Director of Choral Music
Lower School Music Teacher
Piano Teacher (private lessons)
Matthew Westerby
Matthew Westerby
Dance and Choreography
Melissa Williams
Melissa Williams
Director of Auxiliary Services
Camp Director of Summer at Far Brook
Matthew Withers
Matthew Withers
Science Teacher, Grades 5-8
Christine Zink
Christine Zink
Kindergarten Co-Teacher
X